Místo a datum konání: kemp Bítov u Vranovské přehrady, 26.- 29.8.2010
Šéf srazu: 
Kozlotom
Realizační tým:
FCB


Letošní, v pořadí již devatenáctý sraz FCB, byl ve znamení hned několika premiér. Ne že by si uplynulé ročníky byly podobné jako vejce vejci - každý rok se vytasíme s nějakou novinkou - ale změna místa i tradičního data srazu byla poměrně radikální. Dá se říci, že takřka všechny srazy FCB se konaly severně od Brna. V této lokalitě snad neexistuje  žádné solidní "srazoviště" vyhovující našim potřebám, které bychom nevyužili.

Avšak již několik let jsme toužili uspořádat sraz na samotném jihu Moravy, buďto v malebném prostředí Pálavy nebo Podyjí. Pokaždé jsme však narazili na problém s termínem srazu, neboť tyto lokality hojně jsou vyhledávané pro rekreaci a žádný ze správců rekreačních středisek nám nenabídnul termín pro uspořádání srazu dříve, než v měsíci září.

Myšlenky se realizační tým nevzdal a již v zimě bylo vybráno několik lokalit, do kterých jsme později zavítali a následně dojednávali podmínky. Hned od začátku patřil kemp Bítov, ležící v zátoce Vranovské přehrady, mezi horké kandidáty a to i přes svou velkou vzdálenost od Brna. V květnu jsme si udělali "večírek" přímo na místě a nabídka předčila naše očekávání. Nádherné prostředí, velká rozloha, skvělá vybavenost a komunikativní správce, který nám nabídnul prázdninový termín, byť o týden později, než tradiční 3. srpnový víkend. Bylo rozhodnuto, sraz bude na Bítově !

Těch pár následujících měsíců klub zasvětil přípravám a na fóru FCB to hučelo jak v úlu, nebyli jsme jediní, kdo se na sraz těšil :)

Den D nastal a po naložení vybavení se kolona vydala na jihozápad, na místo jsme dorazili již svitu měsíce, který se zrcadlil na hladině přehrady. Bylo potěšující pozdravit se s kamarády z Čech i Slovenska, kteří si sraz na Bítově spojili s dovolenou a již týden obývali chatky. Nebyli jsme přivítáni chlebem a solí, jak je zvykem, ale něčím ostřejším a hned na to nám Maroš vtisknul do dlaní lahváče. Sraz začal. I když se takřka denně potkáváme na fóru, bylo toho mnoho k debatě a pití, takže někteří šli do hajan těsně před svítáním.

Páteční olovem zabarvená obloha nevěstila mnoho dobrého a při stavění pódia jsme také několikrát zmokli. Zbývalo doladit ještě pár organizačních záležitostí a pak jsme jen počítali další a další auta, která přijela na sraz. V pátek večer jich mohlo být kolem šedesátky. S obavami jsme však sledovali servery a družice s počasím a doufali, že sobotní počasí bude lepší. Byla to opravdu smůla - předchozí víkend bylo vyloženě letní počasí s vymetenou oblohou.

Sobotní dopoledne probíhalo v obvyklém duchu - příjezd dalších vozů, ubytování a registrace účastníků. K registraci samotné - s uspokojením můžeme konstatovat, že drtivá většina registrovaných fordařů dokáže komunikovat se světem prostřednictvím mailu. Letos jsme poprvé odesílali pozvánky skrze toto médium a ušetřili nemalé prostředky za poštovné.

Vzhledem k malé časové komplikaci jsme hranou pohádku pro děti přesunuli z podvečerních hodin na dobu těsně po obědě a soudě podle rozesmátých tváří nám to malí diváci odpustili :)

Čas kvapil a na start závodu se začala stavět vozidla s posádkami, bohužel za vydatné podpory deště, stejně jako loni. Slovo "závodu" používám v souladu s tradicí, účastníci vědí, že se jedná o pohodovou orientační vyjížďku, kde nejde o počet koní pod kapotou a čas, ale o legraci a zábavu. Nová lokalita u vody přímo vybízela k tématu, který vycházel z televizního seriálu 80. let Velké sedlo a jeho hlavního protagonisty, takže Vzhůru cornštejnskými esíčky po stopách hrázného Palyzy...Také letos nás skalní účastníci, kteří mají ambice nasbírat co největší počet bodů, mile překvapili svými retro-outfity - opět letěly paruky, obří brýle, nohavice do zvonu a mroží kníry pod nosem. Neinformovaný občan Vranova se tak mohl setkat s medailemi ověšeným funkcionářem a jeho sličnou sekretářkou, nebo hippie rodinou, která se ve svém Capri pravděpodobně vracela z Woodstocku. Nutno podotknout, že v převlecích mají stále navrch slovenské posádky, které jejich pečlivost při výběru kostýmů pravidelně vynese na první místa.

Na trase, která vedla i kolem nedaleké rozhledny Rumburak, bylo třeba zjistit několik odpovědí na všetečné otázky, skrývající se v itineráři. Posádky také navštívili větrný mlýn v obci Lesná, kde měli možnost chvíli posedět a občerstvit se. Po té se všechna kola rozjela na hráz Vranovské přehrady, kde bylo zajištěno parkování a v nedalekém přístavišti dvě výletní lodě. Hodinová plavba po přehradě zakončila hlavní část sobotního programu. Nebe se nad námi smilovalo a na tuto pasáž závodu svítilo sluníčko.

Po návratu do kempu se rozjela večerní zábava včetně oblíbené Rampa show, která umožňuje hlavně nováčkům seznámit široké publikum se svou chloubou na čtyřech kolech. Ke slovu se dostal i Kiko z Bratislavy, jehož Cortina Mk3 nasbírala oprávněně v soutěži "Kára srazu" největší počet hlasů a nakonec těsně vyfoukl prvenství Rudovi Klabouchovi s jeho krásnou Cortinou Mk1, které pro letošek nadělil i přívěsný vozík vyrobený ze zadní části vozu stejného typu.

První kapela zahájila hudební blok a zábava se rozjela naplno. Ve vzduchu již bylo cítit napětí, neboť se blížila chvíle pro vyhlašování výsledků soutěží a nejednoho účastníka zajímalo, kdo se letos dostane na bednu a také s čím letos moderátor Knudsen zaperlí. Závod, kde se bodovaly tři odpovědi a jako každý rok vzhled posádky, letos unikátně vyhrálo osm (!) posádek. Na putovní pohár se však lepí štítky pouze s jedním jménem, bylo nutné určit absolutního vítěze. Proto jsme si po předání diplomů a cen nechali všechny posádky na pódiu a o vítězi rozhodla rozstřelovací otázka na téma Velké sedlo. Hned bylo vidět, kdo se na sraz svědomitě připravoval (v pozvánce byl i domácí úkol), protože nejpohotověji zareagoval Maroš Schmidt a mohl následovně vzepnout paže k nebesům. Výsledky soutěží kára srazu, dálkař, nejmladší účastník, švihák a kočka srazu byly také slavnostně vyhlášeny a nutno poznamenat, že letos poprvé v historii vyhrál soutěž "kočka srazu" držitel občanského průkazu, ve kterém je uvedeno mužské pohlaví. Jirka Truc všechny přítomné odboural svým dokonalým převlekem a cena mu náležena právem, vždyť celou sobotu klapal na vysokých podpadcích :)

Druhá kapela se dostala na pódium a rozjela druhý hudební blok. Ne však na dlouho, jeden náš kamarád, ve snaze vytvořit efektní mlhové podbarvení, hodil pod pódium dýmovnici. Vychrlený dým měl podle jeho původního plánu pódium obtékat, ve skutečnosti se však koncentroval výhradně na pódiu. Aby se zpěv záhy neproměnil v hřbitovní chrchlání, musela si kapela dát nucenou přestávku a možná se i dovtípila, že by to mohla být neformální žádost o změnu repertoáru...

Tom toho využil, ztratil se v mlze na pódiu, chopil se mikrofonu a ihned vyhlásil Alpa Lesanka párty. Láhev začala kolovat mezi odvážlivci, které k loku této načervenalé elektrické tekutiny dovedla touha po poznání. Z vlastní zkušenosti mohu konzumaci tohoto moku popsat jen jako zvláštní, palčivou chuť na jazyku, kterou vzápětí vystřídal stepní požár rychle postupující zažívacím traktem. Inu, za neznalost se platí, soudě podle následně zkřivených obličejů postižených.

No a pak se klasicky blblo, odvážlivci jako na správné rockové sešlosti skákali z pódia šipky na kumpány, co je dole chytali. Také náš maskot Taz se v poněkud podroušené náladě šel odvázat skokem z pódia, žel zamotal se nějak do kabelů a spadl jak hruška na zem. Výsledkem byl vyhozený loket a následná cesta do nemocnice. Inu, až se ucho utrhne, jak by řekli milovníci přísloví.

Taze jsme následující týden navštívili v brněnské fakultní nemocnici a naznali, že se nám chlapec hojí rychle :)

Jak se již na našich srazech stalo zvykem, nedělní počasí je vždy nejlepší a ani letos tomu nebylo jinak - odpoledne na obloze ani stopa po mráčku. Sbalili jsme pódium, zamávali posádkám opouštějícím Bítov a tímto i uzavřeli kapitolu s názvem 19.sraz FCB. Nezbývá se než těšit napřesrok, kdy bude JUBILEJNÍ 20.SRAZ - A TO BUDE NÁŘEZ !

kuba


Na těchto odkazech se také dočtete o srazu a uvidíte plno dalších fotek :

FCB fórum

fotky Ifaba

fotky Elvis

fotky Honza

fotky Zvady

stránky Oldford club Slovakia

Tímto moc děkuji všem za zaslané fotky ! Kopyrajt účastníci srazu, woe :)


*** a nyní výsledky všech soutěží ***

Sobotní závod "Vzhůru cornštejnskými esíčky po stopách hrázného Palyzy"

 
1. místo - Klára Prešnajderová, Maroš Schmidt
rodina Walterova, , rodina Beranova, Ondra Truc, Tomáš Morávek, Šimon Binder, Jakub Brezovský, Radek Rybák.
 
2. místo - rodina Štefanova, Honza Vavrouš, Jirka Uhlík, Standa Beran ml.
 
3. místo - Peter Michalčík, Martin Adam.
 
 
Tabulka s dalšími výsledky je zde

Nejmladší účastník srazu: Andrejko Bartl - 3 měsíce

 

Jako nejstylovější posádky jsme vyhodnotili:

jako každý rok - posádky ve vozech Kláry Prešnajderové a Ríši Waltera

 

Švihák srazu: klasika - Ríša Walter a Maroš Schmidt

 

Kočka srazu: všem kočkám natruc to byl Jirka Truc

Dálkař srazu:  Martin "Zvady" Adam - Zvolen

 

Kára srazu

1. místo - Miro "Kiko BA" Haňo - Cortina Mk3

2. místo - Ruda Klabouch - Cortina Mk1 1+1/2

3. místo - Honza Vachutka - Granada

4. místo - Klára Prešnajderová - Cortina Mk1*** P O D Ě K O V Á N Í   P A R T N E R Ů M ***

Tímto děkujeme našim partnerům za finanční, věcnou i jinou pomoc:

 

 

Ahoj za rok na jubilejním 20. srazu FCB !